Chodníky a chodníčky v záhrade

3.11.2018 Vyp Od


Chodníky majú v našej záhrade významnú funkciu. V prvom rade spájajú miesta, kde chodíme najčastejšie. Spĺňajú ale aj estetickú funkciu, ktorú by sme nemali za žiadnych okolností podceňovať. V nasledujúcich riadkoch si povieme, na čo pri tvorbe chodníkov na našom pozemku, nezabudnúť.

tulipány
 
Všetky chodníky na našej záhrade, musia byť najme funkčné. Na to nesmieme zabúdať pri výbere materiálov a ich samotnej tvorbe. Svoju funkciu musia spĺňať za každého počasia a v každom ročnom období. Ideálnym časom na stavbu je koniec zimy. Vždy však počkajte, až kým pominú posledné mrazy. Pri oteplení totiž zem pracuje, takže by sa nám naše chodníky mohli deformovať. Základom je správne vytýčenie. Chodníčky vytvárajte vždy tam, kde sa pohybujete prirodzene. Najlepšie je, ak si dobre všimnete akými trasami sa po pozemku pohybujete. Výber materiálov, by sa mal odvíjať podľa toho, do akého štýlu máme ladenú celú záhradu.
 
Materiály a postupy
 
Použiť môžeme viacero materiálov. Prvým je piesok. V tomto prípade na chodníkoch vyhĺbime asi pätnásť až dvadsať centimetrov hlboký základ. Po okrajoch umiestnime betónové obrubníky. Nad budúci pieskový chodník, by mali vyčnievať maximálne šesť centimetrov. Základ následne vysypeme hrubším štrkom tak, aby nám ostalo päť voľných centimetrov. Ďalšie dva centimetre vyplníme škvarou, alebo jemnejšími kamienkami a nad túto vrstvu umiestnime dva až tri centimetre jemného piesku. Každú z vrstiev poriadne utlačte. Môžete použiť valec, alebo drevené dosky.
 
Ďalšou možnosťou sú dlažobné kocky, alebo ploché kamene. V tomto prípade postupujeme rovnako, ako pri pieskovom chodníku. Rozdiel je v hĺbke základu, ktorý by mal byť hlboký asi dvadsaťpäť centimetrov. Na hornú vrstvu umiestnime kocky, alebo kamene a medzery vysypeme pieskom. Použiť môžete aj zeminu, do ktorej zasadíte skalničky odolné voči pošliapaniu. Patria medzi ne napríklad machovička, alebo plešivec.

kočka
 
Ak sa rozhodnete pre chodníky z betónu, vykopte približne sedem centimetrový základ. Na jeho okraje umiestnite dosky, ktoré budú asi jeden až dva centimetre nad úrovňou zeme. Dno základu musíme poriadne utlačiť. Priestor následne vylejeme redším betónom, ktorý musí poriadne vytvrdnúť.