Viete čo je to malvér?
11.3.2019Je známy škodlivým, niekedy až zločinným úmyslom jeho tvorcov a zvyčajne má slúžiť na jeden z dvoch dobre známych cieľov: získať informácie od nič netušiacich používateľov alebo napadnúť počítače, aby mohli byť použité na ďalšie šírenie malvéru alebo vykonávanie iných nezákonných činností. Spolu s nárastom ľudských online aktivít sa enormne zvýšili aj možnosti škodlivého softvéru.
Najznámejší a najstarší typ malvéru je počítačový vírus. Nakazí súbory v počítači, ktoré musí používateľ aktivovať, aby mohol vykonať určitú činnosť, teda skryté akcie určené jeho tvorcom. Medzi tieto akcie patrí napríklad zmazanie dôležitých súborov na pevnom disku alebo inštaláciu skrytých programov.
Škodlivý program , ktorý sa dokáže sám aktívne šíriť po sieti bez nutnosti nevedomej aktivácie používateľom sa volá červ. Červy dokážu vďaka svojej schopnosti replikácie spôsobiť škody zahltením celej šírky pásma siete.
Známe sú aj trójske kone, ktoré obsahujú skrytý škodlivý kód. Označované sú aj ako trojany. Majú široký rozsah schopností- od ukrývania vírusov alebo červov až po menej zničujúce praktiky, ako je zobrazovanie reklám počas prehliadania webu alebo inštalácia sponzorovanej lišty do webového prehliadača.
Ako sa ochrániť pre malvérom? Oblasť ochrany patrí v súčasnosti medzi veľké podnikateľské odvetia. Výrobcovia pravidelne vydávajú nové verzie bezpečnostného systému, ktoré odstraňujú nechránené mesta využívané malvérom. Takže najdôležitejším prvkom ochrany je úplne aktualizovaný operačný systém a aj softvér. Neodporúča sa otvárať správy a nepúšťať programy, ktoré nepochádzajú z dôveryhodného zdroja. Okrem toho väčšina počítačov obsahuje už automaticky nejaký druh firewallu, čo je softvér brániaci prostredníctvom siete neautorizovanému prístupu na počítač. Využívajú sa aj programy na ochranu, ktoré sú buď platené alebo voľne dostupné.