Dobrovoľný darca krvi
16.5.2018Lekárska veda dosahuje pokroky v liečbe rôznych ochorení každý deň. Nové poznatky, nové objavy pomáhajú zlepšovať zdravie chorých ľudí. Existuje ale jedna životne dôležitá vec, ktorú sa nedarí nahradiť ani umelo vytvoriť. Krv – ľudská krv.
Darovanie krvi.
Náhrada za ľudskú krv neexistuje, preto sú mnohí ľudia odkázaní na darcov, vďaka ktorým môžu žiť ďalej. Ak chcete patriť medzi dobrovoľných darcov krvi musíte splniť pár podmienok.
1. Musíte mať vek medzi 18 až 60 rokov
2. Vaša hmotnosť nesmie byť menej než 50 kg
3. Lieky – nesmiete dlhodobo užívať lieky. Pokiaľ trpíte nejakým chronickým ochorením na darcovstvo krvi radšej zabudnite.
4. Zdravie– darca nesmie byť prenášačom vírusu HIV a žltačky typu B a C
Darovanie krvi radšej odložte o pár dní až týždňov ak ste:
– Za posledných 6 mesiacov boli operovaní, dali ste si urobiť tetovanie, alebo ste podstúpili akupunktúru
– Tehotné a dojčiace ženy
– Za posledný mesiac boli chorý, alebo ste dostali transfúziu.
– Počas, pred a po menštruácii.
Ak často striedate sexuálnych partnerov, užívate drogy, steroidy, alebo máte problémy so zrážanlivosťou krvi ako darca krvi ste nevhodný.
Pokiaľ tieto kritéria spĺňate môžete sa stať dobrovoľným darcom krvi. Pred samotným odberom by ste mali dodržať pár odporúčaní.
– Deň pred darovaním krvi vypite najmenej dva litre vody. V deň odberu si ráno môžete pokojne dať kávu (ak chcete), ale rozhodne nezabudnite vypiť aspoň 0,5 litra tekutín.
– Naraňajkujte sa – dajte si ale niečo ľahšie –ovocie a zelenina sú najvhodnejšie. Vyhnúť by ste sa mali ťažkým jedlám ako mäso, údeniny, syry, smotana a pod.
– 12 hodín pred darovaním nepite alkohol a vyhnúť by ste sa mali aj nikotínu (aspoň 6 hodín pred odberom krvi nefajčite).
Ako prvé je potrebné vyplniť formulár, ktorý dostanete hneď pri príchode na transfúziologické oddelenie. Neklamte v ňom, mohlo by to ohroziť aj vaše zdravie.
Následne vám odoberú zamestnanci oddelenia krv, ktorá sa otestuje. Ak je v poriadku predvolajú vás na odber krvi.